FSB potwierdza, że zatrzymała ponad 20 Tatarów na Krymie


Rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa potwierdziła w środę, że zatrzymała na Krymie 20 osób pod zarzutem islamskiego terroryzmu. Wcześniej media ukraińskie poinformowały o rewizjach wśród Tatarów na anektowanym przez Rosję Krymie.

Służby prasowe FSB w Moskwie podały, że funkcjonariusze tej służby, wraz z jednostkami MSW i rosyjskiej gwardii narodowej, w ramach operacji specjalnej na terenie Krymu “przerwali działalność struktury międzynarodowej organizacji terrorystycznej Hizb-ut-Tahrir al-Islami”.

Zatrzymano 20 osób należących do tej organizacji, w tym jej szefów; osoby te “prowadziły działalność antykonstytucyjną” – oświadczyła FSB. Według rosyjskich służb zatrzymani “stosując środki konspiracji, rozpowszechniali wśród mieszkańców półwyspu ideologię terrorystyczną i prowadzili werbunek muzułmanów krymskich”.

Wcześniej w środę nadająca na Ukrainie tatarska stacja telewizyjna ATR podała, że rosyjskie służby specjalne przeprowadzają na Krymie masowe rewizje w domach i mieszkaniach proukraińskich działaczy społeczności tatarskiej.

Informację o rewizjach w domach Tatarów krymskich i zatrzymaniu co najmniej 20 osób w Symferopolu i dwóch mniejszych miejscowościach podała międzynarodowa organizacja broniąca praw człowieka Amnesty International. AI oświadczyła, że były to największe od kilku miesięcy rewizje wśród Tatarów.

Mająca siedzibę w Londynie Partia Odrodzenia Islamskiego (Hizb ut-Tahrir) zabiega o zjednoczenie muzułmanów – jak zaznacza, środkami pokojowymi – w jedno panislamskie państwo. Taki kalifat miałby objąć cały świat muzułmański. Grupa ta nawołuje do obalenia prozachodnich rządów w krajach arabskich i prorosyjskich w Azji Centralnej. W Rosji działalność ruchu jest zakazana, podczas gdy na Ukrainie organizacja ta jest legalna.

Po aneksji Krymu w marcu 2014 roku rosyjski wymiar sprawiedliwości zaczął stawiać przedstawicielom Tatarów krymskich zarzuty o przynależność do Hizb ut-Tahrir. Centrum praw człowieka rosyjskiego Stowarzyszenia Memoriał oceniało w 2018 roku w raporcie o represjach na tle wyznaniowym, że prześladowanie członków tej grupy na Krymie stało się dodatkowym instrumentem nacisku na tamtejszych Tatarów.

jb/belsat.eu wg PAP

Aktualności